کاهش سرعت رشد جمعیت
 
 
پیش بینی سازمان ملل از کاهش سرعت رشد جمعیت تا پایان قرن خبر میدهد!
گزارش جهانی این سازمان پیش بینی میکند که جمعیت جهان در سال 2100 به 9/10 میلیارد نفر خواهد رسید. آخرین گزارش از سازمان ملل تخمین زده است که جمعیت کره ی زمین در پایان قرن کاهش می یابد . انتظار می رود بخش اعظمی از این رشد جمعیت تا سال 2100 در کشور های آفریقا ی سیاه اتفاق بیفتد ، در حالی که رشد جمعیت در اسیا ، اروپا و پآمریکای لاتین با کاهش همراه خواهد بود.
گزارش سازمان از کاهش نرخ باروری در جهان جکایت دارد . در ابتدای قرن بیستم میانگین نرخ باروری جهانی حدود 6 تولد به ازای هر زن بود. تا سال 1990 این رقم به 2/3 کاهش یافت. میانگین کنونی 5/2 تولد برای هر زن است .پیش بینی میشود که میانگین باروری در طول این قرن به روند نزولی خود ادامه میدهد و تا سال 2050 به 2/2 و در سال 2100 به 9/1 فرزند به ازای هر زن برسد.در واقع جمعیت دنیا تا قرن آینده کاهش خواهد یافت.
ناگفته نماند نرخ تولد در همه ی نقاط جهان یکسان نیست؛ به طوری که اکنون در بیش از 90 کشور ، نرخ تولد پایین تر از سطح جایگزینی (کمتر از دو تولد به ازای هر زن ) ثبت شده. نرخ تولد در کشورهای آفریقای سیاه همچنان 6/4 تولد به ازای هر زن است و به همین دلیل گزارش سازمان ملل تخمین میزند که جمعیت کلی این منطقه تا سال 2050 دو برابر شود.
این تخمین کاهش جمعیت خبر خوبی ایت که بر اساس آن جمعیت جهان به زیر 11 میلیارد خواهد رسید، پژوهشگران بخش زیادی از رشد جمعیت در طول قرن 21 در فقیرترین کشورهای دنیا رخ خواهد داد. به عنوان مثال یک کشوری نظیر نیجریه اکنون حدود 200 میلیون نفر جمعیت دارد که تا سال 2100 تا بیش از 700 میلیون نفرمی رسد و رتبه ی سویس کشور پر جمعیت را از ان خود خواهد کرد .
گزارشی که توماس اسپوربزگ یکی از پژوهشگران سازمان ملل تهیه کرده است به شرح ذیل می باشد .
این چنین پیش بینی هایی یاداوری می کنند که برنامه ریزی و سیاست جهانی باید این تغییرات شگرف و مهم جمعیت شناسی را مهار کنند. سریع ترین رشد جمعیت در فقیرترین کشور های آفریقایی در حال وقوع است و این موضوع می تواند عاملی برای ریشه کنی فقر و نابرابری و یا مبارزه با سوء تغذیه باشد و در مقابل خدمات آموزش با کیفیت و سیستم های بهداشتی بیشتر در دسترس قرار بگیرد.
در نقطه مقابل کشور هایی که با کاهش و پیری جمعیت مواجهه هستند باید مهار این تغییرات را در دستور قرار بگیرد. نسبت جمعیتی که در سن کار (25 تا 64 سال ) هستند به افراد بالای 65 سال باید دست کم سه به یک باشد که به آن نسبت حمایت بالقوه گفته می شود و در واقع گزارش سازمان نشان میدهد که این نسبت در حال کاهش و جمعیت پیر رو به افزایش است.
در حال حاضر ژاپنبا نسبت 8/1 پایین ترین نسبت حمایت بالقوه در دنیا را دارد. سازمان ملل پیش بینی می کند سال 2050 نسبت حمایت بالقوه 48 کشور جهان به زیرو دو می رسد و این یعنی کشور های مذکور برای تعادل کردن کاهش بازار نیروی کار در برابر افزایش حمایت های پر هزینه ی اقتصادی برای شهروندان مسن تر ، احتمالا زیر فشار زیادی قرار می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *