لوگوهای ماندگار
 
 
لوگوی بسیاری از برندهای معروف دنیا، معمولا بعد از طراحی اولیه تغییر چندانی نمی کند . چه عواملی ماندگاری لوگوی برند در ذهن مردم می شود؟
طراحی یک لوگو برای کسب و کار محصولی است که از همکاری بازاریاب برند و متخصص برند است .
با کمی دقت می توان دریافت که بهترین و شناخته شده ترین برند ها هم از سه ویژگی ( سادگی – ماندگاری – و انتزاعی بودن ) مشترک هستند.
لوگوهایی که حتی به نماد محصول تولیدی ان تبدیل یم شوند .مثلا کوکاکولا !همه مردم جهان این لوگو را نماد نوشابه می دانند.
لوگوهای طراحی شده ممکن است هیچ ارتباطی با محصول شرکت نداشته باشد به عنوان مثال لوگوی اپل یک سیب گاززده که هیچ ارتباطی با محصول تولیدی این شرکت یعنی کالاهای الکترونیک ندارد. لوگوی استار باکس یک پری دریایی است اما تمامی محصولات شرکت به نوعی با قهوه سر و کار دارند .
سه مفهوم سادگی ، ماندگاری و انتزاعی بودن در طراحی لوگو چه معنایی دارد و لوگو های معروف دنیا چگونه این سه اصل را به کار گرفته اند؟
سادگی
دقت کنید اکثر لوگوهای معروف از نظر گرافیکی ساده هستند اما این مطلب به این معنا نیست که طراحی انها هم ساده است . تبدیل کردنم یک ایده به یک سمبل ، معمولا سخت ترین بخش فرایند طراحی لوگو است . بسیاری از لوگو های ماندگار هیچ افزودنی ترافیکی ندارند و تنها نام برند با فوتی خاص در یک پس زمینه ی رنگی نوشته شده است .
مثل لوگوی سونی ،کوکا و .... که در طول چندین سال بعد از طراحی در ذهن مخاطب ماندگار شده است .
ماندگاری
به یاد آوردن یک برند رابطه ی مستقیمی با سادگی آن دارد. تمامی لوگو های معروف دنیا یک مغهوم تصویری دارند که انها را به سمبلی ماندگار در ذهن ما تبدیل کرده است. با این حال لوگوهای بسیاری از شرکتهای غول و موفق در ذهن مخاطب ماندگار نمی شود زیرا نمی توانند با ایده اصلی برند ارتباط بر قرار کنند ؛دلیلش میتواند بیش از حد ساده و یا بیش از حد پیچیده ! بنابراین یک لوگو زمانی میتواند ماندگار باشد که توازن بین پیچیدگی و سادگی لوگو رعایت شود.
انتزاع
یک اشتباه رایج در ثبت لوگو این ایت که تلاش می شود یک سمبل ،برند را به معنای واقهی کلمه توصیف کند ،گاهی اوقات کمی حواس پرتی و بر انگیختن حس کنجکاوی مخاطب توصیه می شود. لوگوی اپل یک سیب گاز زده است که با نام آن همخوانی دارد اما نکته انحرافب آن این است که هیچ ارتباطی با محصولات تولیدی این شرکت ندارد و استفاده از این نوع از لوگوها شاید ارتباطی با فعالیت اصلی شرکت نداشته باشد اما در ذهن مخاطب ماندگار می شود.
جزئیات طراحی چند لوگو معروف دنیا
یو پی اس (ups) : پاپیون
سال طراحی 1961
طراحی:پاول راند
سال های استفاده از این لوگو : 1961تا 2003 ( 43 سال )
یو پی اس یک شرکت حمل و نقل آمریکا یی است و پاول راند، یکی از بزرگترین طراحان گرافیست قرن 20است. وی برای طراحی لوگوی جدید از طراحی قدیمی الاهام گرفت و یک پاپیون به لوگو اضافه کرد.
مک دونالدز :کمان های طلایی
سال طراحی : 1952 تا 1968
طراحی : استنلی کلار مستون دیگران
سال استفاده از لوگو 1968تا امروز
استار باکس : پری دریایی
سال ساخت : گوناگون
طراحی 1987
سال استفاده : 1987 تا امروز (33 سال )
نایکی : اسووش
سال طراحی : 1971
طراح : کارولین دیویدسون
سال استفاده : از سال 1971 تا امروز (49 سال )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *