کتاب بخرید حتی اگر زمان خواندن آن را ندارید!
 
 
داشتن کتابخانه ای پر از کتاب های نخوانده و احاطه شدن فرد بین دنیایی از کتاب های مطالعه نشده میتواند اشتیاق و تمایل فرد به مطالعه و یادگیری را افزایش دهد.
متخصصان معتقد هستند یادگیری و اموزش می تواند انسان را شاد تر کند درآمد بیشتر داشته و سالم تر باشد. افراد معروف و بزرگ دنیا نظیر بیل گیتس تا ایلان ماسک خواندن کتاب را یک راز مهم برای موفقیت می دانند .
با این توضیحات چه روشی می توانیم به کار ببریم برای بهبود اوضاع خود؟بهتر است سری به کتابفروشی بزنید و چند کتاب برای خودتان بخرید!اما در این زندگی پر مشغله ، اهداف و کارهای عملی ما همیشه با هم سازگار نیستند . در یک زمان از زندگی قفسه کتابخانه پر میشود . ما کتاب میخریم و در قفسه می ماند تا روزی که بتوانیم ان را بخوانیم! این کتاب ها یکباره رها میشوند و احتمالا هیچ گاه خوانده نمی شوند .اما سوال اینجاست این اتفاق برای پروژه باهوش تر شدن یک فرد،فاجعه به حساب نمی آید؟
اگر هرگز جایی برای کتاب خوانی در برنامه ی هفتگی خود ندارید ، جواب پرسش فوق مثبت است. شما بریا رسیدن به اهداف خود باید تلاش کنید و با درنظر گرفتن تدابیر و اعمال تغییراتی در برنامه خود ،جایی برای کتاب باز کنید. با این حال اگر نرخ خرید کتابتان از میزان مطالعه تان کمتر است ، نباید نگران باشید . میخواهیم به نکته جالب توجه پیرامون این موضوع اشاره کنیم. کتابخانه مملو از کتاب های خوانده شده و خوانده نشده ی یک فرد ، مایه ی شکست و نادانی او نیستند بلکه به نوعی مایه ی مباهات نیز می توانند باشند.
پادکتابخانه چیست؟
در کتاب پر فروش "قوی سیاه" نوشته نیکلاس طالب جواب این پرسش آمده است : کتابخانه ای که کتاب هایش خوانده نشده، پادکتابخانه می گویند.
طالب داستان خود را با توصیف کتابخانه ی حیرت انگیز نویسنده ایتالیایی آمبرتو اکو با 30 هزار جلد کتاب شروع می کند.
اکو همه ان کتاب ها را خوانده است؟البته که نه! اما صرف خواندن کتاب ها تنها نکته ی آموزنده ی نگه داری آن کتابخانه ی منحصر به فرد نبود. قفسه های پر از کتاب با یادآوری مداوم همهی چیز هایی که نمیدانیم ، اکو را از لحاظ ذهنی گرسنه و کنجکاو به علم و یادگیری نگه می داشت. نیکلاس در این زمینه می نویسد:
یک کتابخانه ی خصوصی ، نه یک کالای تجملی بلکه ابزاری بریا پزوهش است. کتاب های خوانده نشده بیشتر از کتابهای خوانده شده مفید هستند.
کتابخانه باید درباره ی همه آن مواردی که نمیدانید مانند اقتصاد و جزئیات آن کتاب داشته باشد.
با افزایش سال های عمرتان دانش بیشتری می آموزید و کتاب های بیشتری جمع می کنید ، هر چه بیشتر یاد بگیرید و کتاب می خرید ردیف کتاب های نخواندهخ طولانی تر می شود و ما اسم این مجموعه کتاب های نخوانده را پاد کتابخانه گذاشتیم.
یک پادکتابخانه یاداورنده های قوی بریا محدودیت های فرد است. به طور طبیعی ، موارد مختلفی وجود دارد که شما درباره یآن چیزی نمی دانید یا اطلاعاتتان ناقص استو درباره ی ان اشتباه می کنید. زندگی کردن در کنار چنین پدیده ی یاداوری، فرد را در جهت یادگیری و تصحیح خود سوق میدهد. مردم اغلب تمایلی به استفاده ی کلماتی که معرف نخواندن و تجربه نکردن آن هاست ،ندارند.
شاید بپرسید چرا؟احتمالا به دلیل واقعیت روانشناختی مشهوربه نام اثر دانینگ کراگر که افراد دارای دانش کمتر ، متمایل به ابزار توانایی و علم بیشتر از خودشان هستند. بله هر اندازه راحت تر به کم بودن دانش خودمان اذعان کنیم ، یادگیری مان هم سریع تر خواهد بود.
بنابراین بهتر است کمتر خودتان را برای خرید کتاب یا داشتن فهرست طولانی از کتاب های نخوانده سرزنش کنید. همه کتاب هایی که نخوانده ایم نشانه جهل ماست. اما اگر عمق نادانسته هایمان را بدانیم در مسیر یادگیری در قیاس با سایر مردم پیشتاز خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *