قانون مورفی چیست؟
 
 
قانون مورفی نامی است که بر روی یک مثل رایج گذاشته اند:"هر خطای ممکن رخ خواهد داد"
این قوانین معمولابرای انسان های بد شانس به کار میرود. تاریخچه قانون مورفی به اوایل قرن 19 میلادی بر می گردد : زمانی که ادوارد مورفی به عنوان مهندس یکی از پروژه های پایگاه نیروی هوایی ادوارز مشغول فعالیت بود ، متوجه شد یکی از تکنسین های او مرتکب خطا شده و به او گفت اگر هر خطایی را مرتکب شوی من متوجه می شوم. از این رو دکتر جان پائول استاپ که در این پروژه همکاری داشت در خصوص عمومیت خطاها یاداشتی را نوشت و نام آن را قانون مورفی گذاشت.
بعد ها از دکتر جان پرسیدند چگونه از خطا ها پیشگیری میکنید و دکتر جان در پاسخ گفت از قانون مورفی پیروی کردیم.و اینگونه بود که قانون مورفی به شهرت جهانی رسید و امروزه حتی از مدل های مشابه این قانون نیز استفاده می شود.
در ادامه با رازی افزار سیستم همراه باشید تا با 10 مدل مشابه قانون مورفی آشنا شوید.
1 قانون مورفی : نسخه اصلی
هر خطای ممکن ، رخ خواهد داد.
اولین دیدگاه قانون مورفی به موضوع بی عرضگی اشاره دارد که معمولا این موارد نتیجه بدی به همراه خواهد داشت.
البته قانون دومی نیز وجود دارد که عنوان میکند "هیچ گاه کنترل کیفیت را فراموش نکنیم و سعی کنیم سطح انتظارات را بالا ببریم؛چرا که یک اشتباه کوچک پیامد های بیار بدی را به دنبال خواهد داشت.
2 قانون چیز های گم شده
هیچ گاه چیزی را که گم کرده اید را پیدا نخوایهد کرد ،مگر وقتی که یکی را جایگزین آن کرده باشید .
3 قانون ارزش
میزان آسیب دیدن هر چیزی با ارزش آن رابطه مستقیم دارد.
با نگاه به زندگی روزمره خودتان متوجه این نکته خواهید شد که هر چیزی که برایتان با ارزش است آسیب بیشتری میبیند و چیز هایی که ارزش کمتری دارند دوام بیشتری دارند.
4 قانون اینده
بخندید، فردا شرایط بدتر میشود
یکی از نسخه های قنون مورفی به آینده اشاره دارد به فردای بهتر امید نداشته باشید و از امروزتان لذت ببرید .شاید این قانون کمی بدبینانه باشد اما به طور کلی معتقد است قدر انچه را که دارید را بدانید
5 قانون مسئله
اگر مسئله ای را رها کنید ، از وضعیت بد به بدتر تبدیل می شود .
این قانون به پیچیده شدن مسائل اشاره دارد . در واقه اگر مسئله ای را رها کنید و پس از مدتی به دنبال حل کردن آن باشید شرایط برایتان بدتر خواهد شد
6 قانون نظریه ها
با تحقیق کافی میتوانید نظریه خود را اثبات کنید .
به تفکر دقیق اشاره میکند یعنی برای اثبات این نظریه پزوهش های زیادی انجام دهید ،از منظر بی طرف به ان نگاه کنید و به ایده خود باور داشته باشید .
7 قانون ظواهر
ظاهر خوب یک شرکت با میزان قدرت آن تفاوت دارد.
این قانون معتقد است ظواهر می توانند فریبنده باشند.
8 قانون باور
وقتی به شخصی بگویید در جهان هستی 300 میلیارد ستاره وجود دارد بدون بحث حرف شما را باور میکند اما به همان فرد بگویید این نیمکت تازه رنگ شده ، او قبل از نشستن ابتدا با انگشت خود نیمکت را لمس میکند تا از درستی حرفتان مطمئن شود.
در واقع این مورد از قانون مورفی معتقد است اموری که اثبات آن دشوار است را راحتتر باور میکنند اما اثبات کردن حقایقی که اسان است را به دنبال رد یا تایید آن هستند
9 قانون مدیریت زمان
90 درصد اول یک پروژه 90 درصد زمان میگیرد و 10 درصد باقیمانده 90 درصد دیگر زمان میبرد.
تام کارژیل که قانون مدیریت زمان یا قانون نود نود را بیان کرده به نوعی جزء قانون مورفی است.طبق این قانون شما نمی توانید زمان پروژه ها را بر اساس نسبت های ریاضیاتی پیش بینی کنید ؛زیرا برخی پروژه ها بیش از حد تصور زمانبر خواهند شد.
10 قانون کار کردن زیر فشار
هر زمانی که روی کاری بیش از حد فشار بیاورید نتیجه بدتر می شود. در واقع برای بهتر شدن شرایط به زور متوسل نشوید که اوضاع بدتر خواهد شد

دیدگاه ها بسته شده است