عواملی که مانع از تصمیم گیری درست و هوشمندانه می شود
 
 
ترس و دودلی هر یک از تصمیم هایی که در روزمره گرفته میشود ابعاد متنوعی دارد و همین ابعاد باعث ایجاد ترس هایی بریا فرد می شود و در تصمیم گیری آن تاثیر گذار است و حتی ممکن است به خاطر همین ترس ها برخی از گزینه ها را کنار بگذاریم.
ارزیابی و تحلیل بیش از اندازه اگر از جمله افراید هستید که بیش از حد درباره چیزی فکر میکنید قطعا در مقابل مشکلات و تصمیمات دیرتر به نتیجه میرسند، باید معایب و مزایا هر چیز را ارزیابی کنید و یک لیست تهیه کنید . باید محدوده زمانی مشخص بریا تصمیم گیری ها داشته باشیم تا اسیر تصمیمات اشتباه نشویم.
نداشتن اعتماد به نفس گاهی یادمان میرود ما هم توانایی هایی به اندازه دیگران داریم . تفکراتی مثل اینکه دیگران از ما باهوش تر هستند و یا ما ضعیف هستیم ، باعث میشود از پیرفت دور شوسم. برای دست یابی به موفقیت باید خود را باور کرد، نقاط ضعف و قدرت خود را شناخت ،روی نقاط قوت خود کار کرد و سعی کنید نقاط منفی را از خود دور کنید .
شک و دودلی شک و دودلی بی صدا وارد ذهن میشود ، شک ما را ترسو و بزدل میکند. شک سبب می شود همیشه نگران باشیم حتی نگران مسائلی که اصلا اهمیت ندارد . شک ما را از هر چیزی می ترساند و این ترس باعث میشود تصمیم گیری ها درست از اب در نیاید . شک را از دل و قلب خود بیرون کنید.
راحت طلبی برای پیشرفت باید به جلو حرکت کرد ف مواجهه شدن با مشکلات و پالش ها ما را در مسیر موفقیت قرار می دهد . بنابریان اسایشی که از راحت طلبی به دست بیایید خیلی به طول نمی انجامد.
عجول بودن عجله کردن یعنی توانایی نداشتن ، در این شرایط باید خود را آرام کنیم از مشغولیت ذهنی دور باشیم و با تمرکز و دقت و شجاعت تصمیم گیری کنیم.
بی تجربگی تجربه کافی در زندگی برای گرفتن تصمیمات بسیار حیاتی است زیرا بدون تجربه باعث می شود تصمیمات نادرست گرفت . تصمیم گیری درست یعنی به دور از عجله و بدون برنامه ریزی تصمیم نگیریم .باید مسائل مختلف را با دقت تحلیل کنید و در فرایند تصمیم گیری آگاهانه جلو بروید.
تعداد نظرات مشورت با افراد آگاه که به مسیر آشنایی دارند کار بسیار خوبی است اما نیازی نیست درباره تردید در تصمیم گیری شما نظر بدهند و تنها ذهنتان را درگیر کنند و نیازی نیست نظر خواهی کنید.
نداشتن اطلاعات کافی گاهی اطلاعات که داریم برای تصمیم گیری درست و کافی نیست .بنابراین اگر اطلاعات کافی ندارید قدم اول را بردارید و به اطلاعات منطقی دست یابید و با کنار گذاشتن تصمیم گیری به نتایج مطلوب دست یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *