انتخاب نرم افزار حسابداری مناسب
 
 
نرم افزار حسابداری در شرایط کنونی در همه شرکت ها وجود دارد . مانند کامپیوتر شخصی که بر روی هر میزی وجود دارد ، نرم افزار حسابداری هم تقریبا بر روی تمام کامپیوتر ها نصب است.
مسلما هر شرکتی برای حساب و کتاب مالی خود دارای یک سری نیازهای عمومی است مثل ثبت سند حسابداری ، دریافت و پرداخت وجه ، عملیات چک ، انبارداری ، فروش و crm و ... اما علاوه بر این نیاز های عمومی شرکت دارای یک سری نیازهای خاص صنفی هم هستند.
مثلا یک شرکتی که در زمینه سخت افزار و کامپیوتر فعالیت دارد یا یک شرکتی که در زمینه مبلمان فعالیت دارد مقایسه کنید . نیازهای خاص این دو نوع صنف کاملا با هم متفاوت است. بنابراین با توجه به توضیحات بالاکاملا منطقی است که هر شرکتی مناسب با نیاز های عمومی و خاص خود اقدام به خرید نرم افزار حسابداری نماید.
خوشبختانه امروزه نرم افزار های حسابداری به صورتی طراحی و پیاده سازی شده است که کاربر نیاز چندانی به علم حسابداری ندارد از جمله این نرم افزار ها میتوان به نرم افزار رازی افزار سیستم اشاره کرد که یک نرم افزار ساده و جامع و کامل با کاربرای آسان است.اینگونه نرم افزار ها برای ثبت سند حسایداری از عملیات مربوطه مانند فاکتور فروش و فاکتور خرید و ...استفاده می کنند.
نرم افزار های حسابداری دارای زیر سیستم هایی از قبیل:حسابداری مالی، خزانه داری، انبار، فروش، حقوق و دستمزد، مدیریت ارتباط با مشتری و ... است .
معیارهایی که میتوان در خرید نرم افزار حسابداری مدنظر قرارداد:
1 برای خرید نرم افزار با دیگران مشورت کنید. همکاران و هم صنفی های شما بهترین افرادی هستند که میتوانند به شما برای خرید نرم افزار کمک کنند . اگر کسب و کار شما تولید و و پخش و یا فروش پوشاک(عمده و تک) است از فروشگاه ها و یا تولیدی ها بپرسید که از چه نرم افزاری استفاده می کنند .آیا نرم افزار حسابداری مورد استفاده آنها رضایت آنها را جلب کرده است؟
2 از قسمت های مختلف سازمان خود استفاده کنید. برای خرید نرم افزار از تمامی بخش ها کمک بگیرید و با همکاران مشورت کنید تا نیاز تمام مجموعه را براورده سازد مثلا برای فروشگاه پوشاک از قسمت انباردار و قسمت صندوق و ... مشورت فرمائید.
در این صورت نرم افزاری که نیاز تمام قسمت های یک مجموعه را پاسخگو باشد از ایجاد آشفتگی در اطلاعات و سپس کسب و کارتان جلوگیری خواهد شد.
3 از شرکتی خرید کنید که مشتریانی در صنف شما داشته اند. برای خرید نرم افزار از شرکت بخواهید تا چند تا از مشتریان را به شما معرفی کند و شما میتوانید تماس بگیرید و درباره نرم افزار مربوطه سوال نمائید.
4 قبل از خرید نرم افزار نیاز های خاص خود را به شرکت اطلاع دهید. قبل از خرید نرم افزار حسابداری ، بررسی کنید که نرم افزار قابلیت به روزرسانی و افزودن امکانات را داشته باشد .قبل از خرید به شرکت تولید کننده نیاز های خود را بازگو نمائید و قرارداد پشتیبانی نرم افزار را پیگیری نمائید.
5 نرم افزار حسابداری قابلیت خروج اکسل را داشته باشد . نرم افزار که انتخاب میکنید باید خروجی اکسل داشته باشد و تمامی گزارشات را بتواند در فایل اکسل به شما تحویل دهد . و نیاید نسبت به نسخه آفیس محدودیتی داشته باشد زیرا برخی نرم افزار ها با یک نسخه آفیس کار می کنند و با نسخه های دیگر سازگاری ندارد.
6 نرم افزار حسابداری نباید محدودیتی در نصب بر روی سیستم عامل داشته باشد. منظور از سیستم عامل ویندوز است .ویندوز هایی که اکنون در بازر هستند و یا در آینده قرار است نصب و راه اندازی شود .
7 سطوح دسترسی در نرم افزار حسابداری را جدی بگیرید. مسلما کلیه کارمندان شما به یک میزان دسترسی به ثبت و رویت اطلاعات را ندارند. کارمند جز حسابداری نباید به اندازه مدیر مالی به اسناد ثبت شده و گزارشات مالی دسترسی داشته باشد .بنابراین سطح دسترسی کاربران مختلف را به فرم ها و امکانات نرم افزار محدود کند .

دیدگاه ها بسته شده است