هوشمند سازی شهرها
 
 
این گزارش ایسنا به مرور مختصری بر مهمترین آثار مثبتی که شهرهای هوشمند بر کیفیت زندگی شهرواندان و سطح کیفی دولت های مختلف میگذارد ، خواهد پرداخت . بر این اساس غول های تکنولوژی و اپراتورهای بزرگ همچون نوکیا ، هواوی ، ورایزن و سیسکو مدیریت و راهبری شهرهای هوشمند را هدف اصلی خود قرار داده و رقابت تنگاتنگی را با یکدیگر آغاز کرده اند ، به گونه ای که موسسه IDC برآورده کرده است . این پیشگامان تا سال 2021 میلادی حدود 135 میلیارد دلار در زمینه ساخت شهرهای هوشمند در جهان هزینه خواهند کرد.
 
 
طبق تازه ترین امار و تحقیقات انجام گرفته ، شهروندانی که در شهرهای هوشمند زندگی می کنند در وقت و زمان خود 125 ساعت در سال صرفه جویی می کنند که این رقم در طول عمر متوسط انسان رقم قابل ملاحظه و چشمگیری است . این بدان معناست که شهروندانی ک در شهرهای هوشمند زندگی میکنند به دلیل آنکه نیازی به انجام کارهای اداری و بانکی حضوری و ماندن در صف طولانی انتظار را ندارند سالانه حجم زیادی از زمان خود را بهتر و بهینه تر استفاده میکنند . حالا به تازگی کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه فناوری با ارائه یک فهرست از مهمترین مزایای شهرهای هوشمند سخن گفته و سعی کرده اند که شهروندان و دولت کشورهای مختلف را از نکات مثبت ان با خبر سازند.
مهمترین مزایای تبدیل شهرهای عادی به شهر های هوشمند :
1 کاهش قابل توجه در زمان انجام کار و پروسه ای اداری
2 کاهش احتمال پارتی بازی افراد در انجام کارهای اداری و قانونی
3 افزایش شفاف سازی کارمندان و مدیران فعال در ادارات و نهادهای دولتی مختلف
4 افزایش اعتماد سازی میان سهام داران در شرکت های مختلف
5 تسهیل ارتباط میان شهروندان و دولت و ایجاد یک پل ارتباطی میان طرفین
6 افزایش نزدییک و عطوفت میان دولت و مردم
7 کاهش قابل توجه در هزینه های عملیاتی
8 افزایش مشارکت عمومی در انجام کارهای شهری و ایجاد حس مسئولیت در میان مردم
9 افزایش کیفیت و سطح زندگی شهروندان
10 کاهش احتمال ارتکاب به جرم از سوی شهروندان
لازمه هوشمند سازی شهرها میتوان به توسعه پایدار دولت کشورهای مختلف جهان اشاره کرد که مستلزم توسعه و پیشرفت شهرها و زیر ساخت های شهری آن کشور است . این مساله به وضوح نشان میدهد در جهانی که کشور های بزرگ و توسعه یافته آن در صدد گسترش زیر بناهای لازم برای شهرهای هوشمند و ارائه خدمات آن هستند هر کشوری که بخواهد از قافله تکنولوژی سایر کشور ها جا نماند ، مجبور خواهد بود همگام با آن ها در راستای هوشمند سازی شهر ها حرکت کند .
بر اساس گزارش های منتشر شده شهر های سنگاپور ، لندن ، نیویورک ، سانفرانسیسکو و شیکاگو از جمله هوشمندترین شهرهای جهان شناخته شده است . Smart cities index به تازگی گزارشی به بررسی فهرست شهرهای هوشمند در جهان و شاخص هایی که برای انتخاب این شهرها در نظر گرفته شده ، پرداخته است که از این شاخص ها می توان به ساختمان هوشمند ، جمع آوری هوشمند زباله ، حفظ محیط زیست ، دیجیتالی شدن تمامی امور دولت و کارهای اداری ، دسترسی کامل و راحت و همگانی به اینترنت .
فراوانی دسترسی به هات اسپات اینترنت وای فای ، استفاده همه گیر از گوشی های هوشمند و دستگاه های الکترونیکی ، استاندارد های زندگی ، چگونگی توسعه فرایند هوشمند شدن شهرها ، سرویس ب اشتراک گذاری خودرو و تاکسی آنلاین ، هوشمند سازی سیستم ترافیک ، برنامه ریزی شهری ، آموزش ، مشارکت شهروندان ، اکو سیستم اقتصادی ، پارکینگ هوشمند ، انرژی پاک ، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی برقی و الکتریکی ، سرعت بالای اینترنت و حمل و نقل عمومی هوشمند اشاره کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *