شهر تاریخی قونیه ، آرامگاه مولانا
 
 
قونیه مرکز استان قونیه در کشور ترکیه است . به دلیل وجود آرامگاه مولانا شاعر فارسی زبان ، در بین ایرانیان شهرت زیادی دارد. گردشگران ایرانی تمایل زیادی برای سفر به این شهر تاریخی دارند.
در این شهر یادگار های زیادی از گذشتگان ، به وسژ دوره سلجوقی وجود دارد. این شهر رنگ و بوی مولانا را دارد و در هر سوی آن نشانه ای از ادبیات ، عرفان و مذهب به چشم می خورد.
با رازی افزار سیستم همراه باشید تا در ادامه مقاله جالبترین حقایق این شهر کهن را به شما معرفی کنیم.
1. نام شهر قونیه قبلا ایکونیون (iconion) بود که به معنی شمایل است. بر اساس آنچه که در اساطیر یونان آمده بر این شهر اژدهایی چیره شده بود که گاهی به شهر حمله میکرد و برخی زنان و دختران را می بلعید.
2. "پرسیون" که پسر " ژوپیتر" بود ، این اژدها را میکشد و مردم را از شر آن رها میکند.مردم شهر هم برای قدردانی از این پرسیو تصویری از او را به یکی از دروازه های شهر می اویزند و به همین مناسبت ،به زبان یونانی این شهر را ایکونیون (شمایل) می نامند.
3. خوی ، نیشابور، بستان آباد خواهر زاده های قونیه هستند.
4. قونیه در ابتدا تحت فرمان هیتی ها بود .پینار افلاطون روی چشمه ای بنا شده از اثار این حکومت در قونیه است .گفته میشود مزار افلاطون در قونیه قرار دارد.
5. یکی از ح.اریون حضرت مسیح به نام " پائولوس" در زمان آغاز دعوت وی به دین خود ، در قونیه اقامت کرد و این امر باعث شهرت و اعتبار این شهر بود.
6. قونیه از سال 470 هجری تا سال 700 هجری قمری پایتخت سلجوقیان آسیای صغیر بود. در این مدت 16 شاه سلجوقی در قونیه حکومت کردند.
7. در گذشته قونیه را " داالمعرفه" " دارالارشاد" " دارالموحدین" می نامیدند.
8. سیله یک روستای کوچک در نزدیک قونیه است . این روستا یکی از معدود روستا هایی است که تا سال 1922 در آن مردم به زبان یونانی که پادوکیه سخن می گفتند.
دردهکده سیله یونانیان زندگی می کردند که بیش از 800 سال مسالمت امیز کنار ترک های قونیه می زیستند .دلیل این همزیستی مسالمت امیز مولانا بود کسی که شاهد اعجازی بود که در نزدیکی صومعه ی مسیحی ارتدکس "سنت چارتیون" روی داد. مولانا از این صومعه مسجدی ساخت.
9. مجموعه ای که آرامگاه شاعر و عارف قرن 13 ایرانی ، مولانا در آن واقع شده نمادی از قونیه است که رقص چرخان سماع صوفی را بنیان نهاد. این موزه در داخل باغ بسیار زیبای رز قرار دارد و میتوانید از دیدن دروازه ی درویش ها لذت ببرید.
10. اگر چه چاتال هویوک قونیه جای بسیار بزرگی نیست و دیدنی های زیادی ندارد اما این تپه یکی از مهمترین محل های حفاری شده در جهان است . اینجا به گفته باستان شناسان بزرگی جایی است که مربوط به دوران نو سنگی بوده و تاکنون کشف شده است . گفته می شود قدمت این مکان تقریبا به 9 هزار سال پیش باز می گردد.
11. پشمک در ایران هم بسیار طرفدار دارد. یکی از شیرینی های اصلی قونیه است که اغلب به شکلی توپی عرضه می شود.
12. از آنجایی که قونیه یک شهر مذهبی محسوب میشود ،مغازه هایی در این شهر خواهید دید که فقط خرما یا خرما و شیرینی می فروشند.چون پیغمبر اسلام روزه ی خود را با خرما باز می کردند. این خوراکی مغذی را بیشتر مذهبی تلقی کرده و مردم برای باز کردن روزه از ان استفاده می کنند .
13. فرودگاه قونیه مرکز فرماندهی منطقه سوم نیروی هوایی ترکیه است و برخی اوقات توسط نیرو های ناتو نیز استفاده می شود.
14. مشتاقان و علاقه مندان " احمد عزت کویون اغلو" یکی از اعضای قدیمی ترین خانواده های قونیه ، پس از مرگش مجموعه ای از عجیب ترین و جالبترین اشیای هنری ، اشیای قوم نگاری ،اقلام زمین شناسی و وسایل ساده او را وقف کردند. و به شهر قونیه اهدا کرده و به نمایش گذاشتند.
این موزه که از این مجموعه تشکیل شده ، به یکی از دیدنی های قونیه تبدیل شده است . این ساختمان گنجینه ای از نمایشگاه اشیای عجیب و غریب و شگفت انگیز است ، از نقاشی های نادر ، نسخه های خطی و فرش گرفته تا اسباب بازی هایی به شکل حیوانات و انواع ساعت ها

دیدگاه ها بسته شده است