گرمایش جهانی
 
 
هشدار دانشمندان درباره رسیدن زمین به نقطه دمایی غیر قابل بازگشت
گرم شدن زمین نام پدیده ای است که منجر به افزایش میانگین دمای سطح زمین و اقیانوس ها شده است .
طی 100 سال گذشته ، کره زمین به طور طبیعی حدود 74/0 درجه سلسیوس گرم تر شده که این موضوع دانشمندان را نگران کرده است. نشانه های این گرما را میتوان در تغییرات آب و هوایی ، آتش سوزی جنگل ها و ذوب شدن یخ قطب شمال اشاره کرد.
اولین سازمان بین المللی هواشناسی "کوپرنیک"گزارش سال 2017 میلادی را چنین عنوان کرد؛ دمای متوسط جهان تا پیش از صنعتی شدن 7/14 درجه سانتیگراد بود که بعد از این دوران بیش از 2/1 درجه سلسیوس افزایش پیدا کرده است .
بر اساس گزارش وزارت محیط زیست ژاپن ،گاز متان در مزارع و برخی شهرهای دنیا از جمله چین ، پاکستان و برزیل بیش از حد مجاز است . متان یک گاز گلخانه ای است که به عنوان سوخت به کار می رود و ماده اصلی گاز طبیعی است و از تجزیه مواد گیاهی در نواحی مردابی تشکیل میشود.
این گاز به خاطر توانایی جذب گرما به مقدار فراوان اثر گلخانه ای بیشتری نسبت به "کربن دی اکسید " دارد.
این وزارت با آنالیز اطلاعات ارسالی از طریق ماهوره به فضا تحقیقاتی را کشف کرد که تراکم گاز متان در اطراف شهرهای "چگندو" و "چونگ چینگ" در چین و "لاهور" در شرق پاکستان و همچنین جنوب برزیل جایی که سراغ بزرگی وجود دارد بیشتر است.
گاز متان که از فعالیت های دامداری و دفع زباله ایجاد میشود و 20 برابر بیشتر از دی اکسید کربن در گرم شدن زمین موثر است و یکی از علل گرم شدن کره زمین است .
بر اساس آخرین مطالعه برخی دانشمندان در مدت زمان پنج سال گذشته یخ ها سه برابر نسبت به گذشته سریعتر در حال ذوب شدن است. و این عاملی برای گرم شدن کره زمین و باعث نگرانی دانشمندان شده است.
گرم شدن کره زمین واقعیتی انکار ناپذیر است و زمین از ابتدای سال 2012 تاکنون سه هزار میلیارد تن از یخ های خود را از دست داده است . گرچه این موضوع پدیده ای جدید نمی باشد اما چیزی که باعث نگرانی دانشمندان است سرعت گرفتن ذوب شدن یخ ها است.
بحران گرمای جهان در عین بزرگی از نظر برخی دانشمندان به اندازه ی قابل حل است . طی چند سال گذشته دانشمندان به نتایج متعددی دست یافته اند. از صخره های جذب دی اکسید کربن تا شبکه های فضایی کنترل کربن که میتوانند به گونه ای در کنترل این بحران تاثیر گذار باشند.برخی از این ابداعات بر روی کاهش و جذب دی اکسید کربن تمرکز داشته و برخی دیگر راه کارهایی را برای سرد کردن زمین ارائه می کنند .
1 اسپری کردن در لایه اوزون؛
طرح " تعبیه ذرات استراتوسفریک" بر این اساس است که مواد شیمیایی مانند دی اکسید سولفور در نزدیکترین لایه اتمسفری زمین اسپری شود تا با ترکیب با دیگر مواد شیمیایی درون اتمسفر نور خورشید را از زمین بازتاب دهد.
2 استفاده از عینک آفتابی برای زمین؛
این ساختار باید از رشته های متقاطع آلومینیوم ساخته شده و در فضا قرار گیرد،این حصار میتواند مانند یک فیلتر از عبور برخی تابش های مادون قرمز جلوگیری کند.
3 ساخت فیلتر های عظیم هوا؛
برای خارج کردن دی اکسید کربن در تئوری طرح قابل اجرایی به نظر می رسد . چنین فیلتری می تواند دی اکسید کربن موجود در هوا را جذب کرده و آن را با مواد شیمیایی فیلتر ترکیب کند و در نهایت استخراج و ذخیره کند اما مشکلاتی مانند عظمت بالای این طرح و تعداد و وسعت چنین فیلتری برای افزایش تاثیر گذاری آن محدو.دیت های بزرگی را برای اجرای آن به وجود می آورد .
4 ساخت درخت ها ی مصنوعی ؛
درختان بخش قابل تحسینی از طبیعت هستند که نقش قابل توجه در جذب دی اکسید کربن به عهده دارند، اما در صورتی که بتوان درختانی موثر تر از درختان طبیعی تولید کرد، میزان در اکسید کربن در سطح جهان نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
درختی مصنوعی با برگ های پلاستیکی با قابلیت جذب دی اکسید کربن می توانند این گاز مخرب را جذب کرده و در مکانی ایمن ذخیره کنند.
5 استفاده از ابرهای نمکی؛
ابرهای لایه ای محافظتی برای زمین به شمار میروند و به همین خاطر برخی از دانشمندان بر این باورند میتوان با کمک پراکندن نمک در میان هوا ابرهای بیشتری تولید کرد.
این پدیده شانس قرار گرفتن ذرات بخار آب و نمک در کنار یکدیگر و تشکیل ابرها را افزایش خواهد داد. ابرهای نمکی در عین حال سفید رنگ تر بوده و میتوانند میزان بیشتری از نور خورشید را بازتاب داده و زمین را خنک تر کنند.
و در آخر این مقاله حقایقی در مورد گرم شدن کره زمین !سپاس از همراهان همیشگی رازی افزار سیستم
در سال 2014ر سطح دی اکسید کربن جو به 399.4 ppm رسید.
دمای زمین از سال 1880 تاکنون 7.8 درجه سانتیگراد افزایش یافته است.
در هر دهه قطب شمال 13.3 درصد یخ از دست میدهد.
هر سال 234 میلیون کیلو تن از یخ زمین ذوب می شود.
با توجه به ذوب شدن این یخ ها سطح دریا به طور متوسط 3.17 میلی متر در هر سال بالا می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *