هدف؛شناخت هر چه بهتر مشتری
 
در دنیای رقابتی کسب و کار ها،برند هایی برند می شوند که درک بیشتری از نیاز های مشتری داشته باشند و خدمات شخصی سازی شده ی بهتری به آن ها ارائه دهند.
همانطور که میدانید چشم انداز های بازاریابی در حال تغییر است و استراتژی های جدید بازاریابی به سمت شناخت بیشتر مشتری های هدف حرکت می کند. این روزها کسب و کارها هزینه ی زیادی برای جذب مشتری می پردازند و اغلب مردم دنبال برندهایی هستند که به مشتری های خود بها می دهند و محصولات شخصی سازی شده به آن ها پیشنهاد می دهند. در ادامه این مقاله رازی افزار سیستم به معرفی راه هایی برای شناخت بهتر مشتری و هدایت استراتژی بازاریابی با آن سمت می پردازیم .
 
 
1-درک رفتار خریدار
هر کسب و کاری باید پرسونای خریداران محصولات خود را بر اساس رفتار آن ها تعریف کند."پرسونا"مجموعه ای از ویژگی ها و الگو های فکری و رفتاری مخاطب برند است.
برخی سوالات کلیدی که در تهیه پرسونا باید پاسخ داده شوند عبارت است از :
- مشتری ایده آل من از نظر سن،جنسیت،تحصیلات،و وضعیت تاهل چه ویژگی هایی دارد؟
- مخاطبان من چه مشکلاتی دارند و محصول من چگونه نیاز آن ها را برطرف خواهد کرد؟
-چه محصولاتی می خرند؟
- چه زمانی خرید می کنند؟
- چگونه محصول مورد نظر را خریداری می کنند؟
- کالاهای مورد نظر را از چه شخصی تهیه می کنند؟
جستجوی لغات کلیدی نیز یکی دیگر از جنبه های مهم درک رفتار آنلاین مشتری ها است. چهار نوع عبارتی که مخاطب برای پیدا کردن محصول مورد نظر جستجو می کند عبارت است از :
عبارت های پیمایشی: گاهی اوقات مصرف کنندگان از عبارت های مشخص برای پیدا کردن یک وب سایت خاص استفاده می کنند به عنوان مثال "Zara"
عبارت های اطلاعاتی: این عبارت ها زمانی به کار میرود که کاربر دنبال کسب اطلاعات در مورد محصول یا خدمات خاصی باشد.عبارت هایی مانن "چگونه نرم افزار مناسب پیدا کنم؟"
عبارت های مقایسه ای: بسیاری از مردم پیش از خرید یک محصول انواع مختلف انها را با یکدیگر مقایسه میکنند به عنوان مثال عبارت " مک در برابر ویندوز 10" را جستجو می کنند تا با مزایای هر محصول آشنا شوند و راحت تر تصمیم بگیرند.
عبارت های تراکنشی: این عبارات زمانی رخ می دهد که کاربر نام مستقیم کالا ی مورد نظر خود را به بزند مثل samsung s8
2- استفاده از اینفلوئنسرها به عنوان نماینده برند
هر کسب و کاری باید نشان دهد که برای مشتری های خود ارزش قائل است . به عنوان مثال در اولین مقالات با مشتری جدید ،نمونه هایی از پروژه های مشابه و نتیجه ای را که گرفته اید را نشان دهید .این کار به مشتری نشان میدهد در صورت همکاری با شرکت شما به چه موفقیت هایی دست پیدا خواهد کرد .
حمایت از مشتری نقش کلیدی در حفظ آن ها و گسترش روابط دارد. از تماس های تلفنی پیغام ها و ایمیل ها برای ارائه خدمات بهتر به مشتری استفاده کنید .کسب و کارهایی که خدمات بهتری به مشتری ارائه میدهند در قلب آنها جای می گیرد.
همچنین استفاده از اینفوئنسر ها کلیدی و مرتبط با صنعت کاری برای نمایندگی از طرف برند پیشنهاد خوبی است. گاهی اوقات مشتری های هدف تبلیغات کسب و کار را باور نمی کنند اما صحبت های یک اینفوئنسر را می پذیرد.استفاده از این مورد یعنی مخاطبان خود را به بخش های مختلف تقسیم بندی کرده اید با ان ها خدمات ارائه می دهید .
3- به کارگیری قدرت تجزیه و تحلیل
تجزیه و تحلیل و پیش بینی آینده ی بازاریابی را تعریف می کند. این تکنولوژی با جستجو در تاریخچه ی خرید و رفتار مشتری داده های مورد نیاز خود را جمع آوری میکند. سپس با تحلیل کردن آنها نیاز های مشتری را در آینده پیش بینی میکند.در واقع تجزیه و تحلیل و پیش بینی به درک بهتر رفتار مشتری؛پیش بینی آن در آینده و هدایت استراتژی بازاریابی به آن سمت کمک میکند.مثلا شرکت های بیمه می توانند افرادی که دارای بیماری های خاص هستند پیشنهاد بیمه دهند.
تجزیه و تحلیل و پیش بینی ؛داده ها را به یک مزیت رقابتی بریا جذب مشتری های جدید و حفظ مشتری های قدیمی تبدیل می کند. ربات های چت را به کسب و کار خود وارد کرده و به استفاده از تکنولوژی های هوش مصنوعی عادت می کند.
4- استفاده از قدرت ربات های هوش مصنوعی
یکی از بهترین راه ها برای هدف قرار دادن مشتری های بالقوه کمک گرفتن از ربات های چت بریا قسمت پرسش و پاسخ و هدایت آن ها به فروش است. امروزه شرکت های زیادی ربات های چت مبتنی بر هوش مصنوعی ارائه می دهند که میتوان از خدمات آن ها بهره مند شد.
این ربات ها هفت روز هفته و در هر ساعت از شبانه روز بدون اینکه خسته شوند به مشترین خدمات می دهند .و مهم اینکه این ربات ها برخورد دوستانه با مشتریان دارند و شکاف های ارتباطی را کاهش می دهد.
البته همیشه جای خطا وجود دارد اما خیلی کم پیش می آید که بخواهند پاسخ نامربوط بدهند. "کلید اصلی موفقیت هر کسب و کار ی در شناخت مشتری و رفع نیاز های او خلاصه می شود"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *