برند قدیمی در دنیای کامپیوتر
 
ای ام دی (AMD) یکی از قدیمی ترین برندهای دنیای کامپیوتر است.درادامه با رازی افزار سیستم همراه باشید تا به صورت مختصر درباره تاریخچه این شرکت بدانیم.
این شرکت همیشه در صنعت تولید پردازنده رقیبی جدی برای اینتل بوده است. AMD با نام کامل ادونسه مایکرو دیوایسز ( Advance micro devices) شرکت آمریکایی در زمینه صنعت تولید پردازنده است. دفتر اصلی این شرکت در سانتاکلارا واقعه شده است و تمرکز اصلی این شرکت بر روی محصولاتی چون پردازنده های کامپیوتری با مصارف تجاری و خانگی است.
 
 
محصولات اصلی AMD عبارتند از؛ ریز پردازنده ها،چیپست،مادربورد،پردازنده های امبدد و پردازنده های گرافیکی که برای طیف وسیعی از مصرف کنندگان از سرور ها و کامپیوتر های پیشرفته تا کاربران عادی تولید می شوند.
این شرکت دومین تولید کننده و توزیع کننده ی پردازنده های با معماری X86 در جهان است و تنها شرکتی است که به عنوان رقیب جدی اینتل در این بازار شناخته شده است.
این شرکت در بازار پردازنده های گرافیکی نیز سهم بزرگی داردو پس از خرید شرکت ATI سال 2006 به همراه رقیب جدی اش یعنی انویدیا ،بازار پردازنده های گرافیکی را تحت سلطه دارد.
تــــــــــــاریخچه تاسیس AMD در یکم می سال 1969 به صورت رسمی توسط جری لندرز به همراه هفت کارمندش از شرکت فیرچایلد تاسیس شد.مدیران این شرکت در سپتامپر 1969 دفتر اصلی شرکت را از سانتا کلارا به سانویل در کالیفرنیا منتقل کردند. مدیران AMD در سپتامبر سال 1969 دفتر اصلی شرکت را از سانتا کلارا به سانویل در کالیفرنیا منتقل کردند. آنها به سرعت به فکر کسب درصد مناسبی از سهم بازار افتادند و خود را به عنوان تواید کننده ی پردازنده های طراحی شده توسط شرکت فیرچایلد ( National semiconductor ) معرفی کردند.آنها از همان ابتدا به دنبال کسب استاندارد های بالا بودند تا رضایت مشتریان قطعات کامپیوتری را تامین کنند. اولین استاندارد های محصولات ای ام دی ،استاندارد های نظامی ایالت متحده ی آمریکا بودند که خیال مشتریان را از ناپایداری ریز پردازندهها راحت می کردند.
 
 
اولــــــین محصولات
اولین محصول این شرکت در سال 1969 تولید شد . یک شیفت رجیستر 4 که در سال 1970 به بازار عرضه شد.پر فروش ترین محصولات اولیه AMD نیز یک ضرب کننده ی دورویی بود که تحت عنوان 2505AM در سال 1971 عرضه شد.این ضرب کننده در آن سال ها سریع ترین مدل موجود در بازار بود.
AMD ابتدا به عنوان تولید کننده ی پردازنده های دیگر شرکت ها فعالیت می کرد.
این شرکت به بازار ریز پردازنده های X86 به کمک غول کامپیوتری آن سال ها یعنی IBM اتفاق افتاد. IBM یکی از بزرگترین تولید کنندگان کامپیوتر در جهان ،به دنبال تامین کننده ی مناسب ریز پردازنده برای کامپیوترهایش بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *