چگونه یک برند ماندگار داشته باشیم؟
 
چگونه میتوانیم به برندی تبدیل شویم که سال ها در ذهن مردم باقی بماند. امروزه همه مردم در سراسر دنیا با دیدن لپ تاپ یا گوشی که پشت آن لوگوی یک سیب گاز زده نقش بسته ،برند آن را تشخیص میدهند .و یا علامت روی کفش های کتانی نایک ،امضای این برند است .
امثال این برند ها به جایگاه نمادین رسیده اند این جایگاه نه تنها در سراسر جهان شناخته شده هستند ،بلکه برای دهه ها در همین جایگاه ایستاده اند.
اما راز دستیابی به چنین وضعیتی چیست؟با رازی افـــــــــــزار سیستم همراه باشید تا در ادامه به این موضوعات بپردازیم .
سون یو مشاور طراحی و نوآوری شرکت های بزرگ نظیر رنگلر،نورث فیس و ... که فارغ التحصیل دانشکده بازرگانی استنفورد است که در کتابش به این سوال پاسخ می دهد؛ سوالی که همیشه در ذهن داشتم این بود که ؛چرا برخی برند ها جهانی می شوند و برخی دیگر در گذز زمان فراموش می شوند؟
سون یو بیش از 50 شرکت مختلف را مورد بررسی قرار داد تا اسرار رسیدن به جایگاه برتر یک صنعت را درک کند او پس از اتمام تحقیقاتش پیشنهادش را چنین مطرح کرد:
 
 
منحصر به فرد باشید
اولین و مهمترین فاکتوری که شرکت ها باید مدنظر قرار دهند "شناخته شدن "است. محصولی که عرضه میکنید باید لااقل حاوی یک عنصر متمایز باشد؛یعنی ویژگی خاص که آن را از سایر رقبا پیش می اندازد .مثلا وجه متمایز نایک کارایی فوق العاده محصولات آن در فعالیت های فیزیکی بود.
این شرکت در سال 1987 اولین سری nike air max را به بازار عرضه کرد ؛ کتانی هایی که کپسول هوای لژ آن ها قابل رویت بود.
بیشتر کفش های اسپرت 40درصد از لژ خود را در طول زمان از دست می دهند اما نایک فرم خود را حفظ می کند . این کفش ها به قول یو به امضای نایک تبدیل شدند و مزیت برتر محصولات آن را به نمایش گذاشتند. رستوران زنجیره ای این –ان – اوت اعتبار خود را از اولویت دادن به مواد مصرفی تازه و با کیفیت به دست آورد ؛تا جایی که غذا را جلوی مشتریان آماده میکنند این ها یک سری عناصری هستند که برند های پیشرو را در رقایت ها به جایگاه برتر می رسانند.
جذابیت ذهنی و روانی
پس از عنصر متمایز کننده ی محصول ،دومین عامل که شرکت ها باید به آن توجه کنند "حفظ برتری" است. در دنیای واقعی محصولات و خدمات پایدار و ماندگارند که ارزش و مفهوم خاصی برای مشتریان دارند ؛ نه برند هایی که صرفا مد روز را دنبال می کنند . به عنوان مثال زمانی که گوگل موتور جستجوی خود را معرفی کرد نه تنها نتایج جستجو ی بهتری ارائه می داد و نیاز مردم را بر طرف می کرد،بلکه طراحی صفحه ی بسیار ساده ای داشت این طراحی ساده به منظور استفاده بسیار آسان از این محصول است که با احساسات و روحیه ی مردم ارتباط برقرار می کرد.
اگر میخواهید برند قدرتمندی داشته باشید از لحاظ علمی،احساسی،استراتژی های مناسبی در پیش بگیرید.
به نوآوری ادامه دهید
سون یو به برندهایی که در معرض افول هستند توصیه میکند به عناصر و رویکرد هایی بازگردند که انها را در ابتدای مسیر به محبوبیت رسانده بود. یکی از اشتباهات شرکت های قدیمی این است که روی محصولاتی که زمانی برگ برنده آن ها بوده متمرکز می شوند و همین محصول را گاهی با کمی تغییر به عنوان محصول جدید عرضه میکنند؛ اما به نوآوری جدید دست نمی زنند . از اینکه فراتر از محصولات پر فروش خود قدم بر دارید نترسید.
مردم تلاش شرکت ها را تحسین می کنند و همین امر اعتماد آنها را به برند بیشتر می کند. نایک پس از موفقیت کفش های Airmax به نوآوری ادامه داد و با تغییر مواد تولیدی خود این بار Power pockets را به محصولات خود اضافه کرد.به همین دلیل است که رقبایی نظیر ریباک پامپ نمی توانند از نایک پیشی بگیرند ؛زیرا نایک همیشه نقاط قوت خود را با نوآوری ارتقا می دهد.
مشتریان وفادار را به سفیران خود معرفی کنید
بسیاری از شرکت ها روی تبلیغات تجاری متمرکز می شوند و هزینه های بالایی بابت آگهی بازرگانی پرداخت می کنند ولی این بودجه ها لزوما به معنای بازاریابی موثر نیست. یو معتقد است شرکت ها روی یکی از محصولاتی که مورد استقبال مشتریانش قرار گرفته تمرکز کنند و علل علاقه و اشتیاق آنها را دریابند.
اگر یکی از محصولات شما برای 100 نفر از مردم کالای ضروری و غیر قابل اجتناب باشد بهتر از این است که یک میلییون نفر ،فقط نام شما را در تبلیغات تجاری شنیده اشند. اگر مردم محصولات شما رالازم و ضروری بدانند یعنی مشتریان وفا داری به دست آوردید .به لطف شبکه های اجتماعی همین مشتریان با توصیه ی محصولات عالی به دیگران ،موثر ترین بازاریابان شما خواهند بود.
مثلا اپل در هر یک از جعبه های کامپیوتر خود یک بسته استیکر گذاشت .این استیکر ها تقریبا هیچ هزینه ای برای اپل نداشت اما مشتریان آنها را به همه ی وسایل خود( پوشه ها- کلاسور – دیوار – کمد )می چسباندند و به همین سادگی تبلیغات بسیار تاثیر گذاری برای این برند انجام دادند.
یک لوگوی خیره کننده تنها رمز موفقیت نیست!
لوگوها عناصر مهمی هستند، زیرا مغز انسان همیشه آماده ی تشخیص علامت ها است. مطالعات دانشگاه MIT نشان میدهد که مغز به کمک تصاویر مفاهیم را در 13 میلی ثانیه تشخیص میدهد. اما اگر پشت یک لوگو داستان پر مفهومی وجود نداشته باشد قدرت خود را تا حد زیادی از دست میدهد.
اگر فکر کنید لوگو همه ی چیزی است که برای تبدیل شدن به یک برند ماندگار نیاز دارید بازی را خواهید باخت.
اپل در ابتدای کار خود به دنبال بازار آموزش بود و لگوی سیب از ایده ی "جلب توجه بچه ها" و "هر روز برای معلم یک سیب بیاورید " حاصل شد .به این ترتیب لوگوی شما مفهومی فراتر از یک آرم تجاری کسب و کار خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *