به باج افزار ها آلوده نشوید!
 
 
 
آمار آلوده شدن به باج افزار ها روز به روز در حال افزایش است مراقب لینک ها و ایمیل هایی که کلیک میکنید باشید.
باج افزار چیست؟
باج افزار ها نوعی از بد افزار ها یا نرم افزار هایی هستند که به روی سیستم مینشینند و اطلاعات را رمزگذاری میکنند،در واقع محدودیت هایی برای دسترسی به سیستم ایجاد میکنند که بازگشایی آن تنها توسط کلید رمز شده میتوان صورت بگیرد.بنابراین برای از بین بردن این محدودیت درخواست باج میکنند که بر اساس پول الکترونیکی (بیت کوئین) است که قابل رهگیری نیست.
این باج افزار ها اولین بار در کشور روسیه بر روی سیستم ها مشاهده شد که بعد از آن در کشورهایی نظیر استرالیا ،آلمان و آمریکا و ....دیده شد.
متاسفانه این باج ها به شدت در حال گسترش هستند که در ایران نیز در حال افزایش است.
 
 
برخی از آنها روی فایل هاردیسک و برخی به سادگی سیستم را قفل میکنند و پیام هایی را روی نمایشگر نشان میدهد.باج افزار ها در واقع مانند کرم ها منتشر میشوندپس از نصب و اجرا شروع به اعمالی مانند رمزگذاری هاردیسک میکند و بیرون آوردن فایل ها از حالت رمز شده تنها در دستان طراح باج افزار امکان پذیر است.
 
 
راه های پــــیشگیری از ورود باج افزار ها به سیستم:
- با توجه به روش انتشار باج افزار ها مثل CD - USP - فلش -ایمیل و ...با احتیاط و ریسک پائین فلش و اطلاعات را جابه جا کنید،برای باز کردن ایمیل دقت لازم را به کار ببرید.
- از آنتی ویروس های اورجینال استفاده کنید که شرکت رازی افزار سیستم در برنامه های فروشگاهی پوشاک خود وجود آنتی ویروس بر روی سیستم ها را ضروری میداند.
- سعی کنید سیستم های خود را به روز رسانی کنید که این بروز بودن از آلودگی سیستم تا حدودی جلوگیری میکند.
- تهیه نسخه پشتیبانی از اطلاعات حیاتی خود ،این نسخه میتواند به صورت دوره ای اطلاعات را در یک جای امن ذخیره کند تا در صورت لزوم برگردانید.
- این باج افزار ها از حفره های امنیتی ویندوز استفاده میکنند که داخل انها را نمیدانیم چه اتفاقی می افتد ،پس در صورت مهاجرت فایل ها به ویژه فایل های سرور میتوان حدود 90 درصد امنیت داده ها را حفظ کرد.
بنابراین با رعایت کردن موارد بالا میتوان تا حدود زیادی از ورود باج افزار ها جلوگیری کرد اما در صورت آلوده شدن سیستم حتما از نیروی متخصص کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *