اتریوم یا بیت کوین؟
 
در این مقاله تلاش داریم تا به صورت مختصر تفاوت بین اتریوم و بیت کوین را بیان کنیم .
با رازی افــــــــــــــــزار سیستم همراه باشید .
اتریوم(Ethereum) به عنوان دومین ارز دیجیتال در 30 جولای 2015 به سرپرستی جوان 23 ساله روسی به نامه "ویتالیک بوترین" رسما معرفی گردید.
اتریم یک پلتفروم* آزاد مبتنی بر فن آوری بلاک چین** است که توسعه دهندگان را قادر می سازد تا برنامه های غیر متمرکز خود را روی آن پیاده سازی کنند.
*پلتفروم:نرم افزار یا سخت افزاری است که برای میزبانی یک اپلیکیشن یا سرویس مورد استفاده قرار میگیرد.
**بلاک چین:راهی تضمین شده و امن برای انتقال یک ارز دیجیتالی از فردی به فرد دیگر به وسیله اینترنت گفته میشود.
مقایــــــــــــــــــــسه دو غول بـــــــــــــزرگ در بازار های دیجیتال دنیـــــــــــــا !
مقایسه این دو کار چندان درستی نیست زیرا اهداف و قابلیت های آنها متفاوت است .بیت کوین به هدف یک سیستم پرداخت جهانی غیر متمرکز ایجاد شده است.در بیت کوین بلاک چین برای پیگیری مالکیت پول دیجیتال استفاده میشود در صورتی که در اتریوم برای اجــــــــــــرای کد های برنامه نویسی برنامه های غیر متمرکز طراحــــی شده است.
بلاک چین بیت کوین فقط یک نرم افزار به نام بیت کوین را اجرا می کند او در بلاک چین اتریوم سیستم عاملی در نظر بگیرید که هــــــــــــــــزاران نرم افزار را می توان روی آن فعال کرد.مثل توکن که از بلاک چین های اتریوم استفاده میکند.
اتریوم فقط یک ارز دیجیتالی نیست ،قابلیت های زیادی دارد مثل قراردادهای هوشـــــــــــــــــمند(به هوشمند سازی هر چه بیشتر ارتباطات و دستگاه ها کمک کرد).مثلا در سال های نه چندان دور شاهد خودروهای بدون راننده در سطح شهر هستیم (این یک فرایند هوشـــــــــمند سازی است).
تقریبا 12 میلیون نفر از کیف پول های رمزپایه که حاوی اتریوم است استفاده میکنند که این کیف پول ها حاوی اکانت هایی ست که افراد میتوانند بیش از یکی از انها را داشته باشند که در ماه های اخیر این تعداد رو به افزایش است.
در شبکه کاربران میتوانند مبالغ هنگفتی را بدون نیاز به مالیات منتقل نمایند که در فروشگاه های انلاین و از طریق مستر کارت های پول مجازی صرف نمود.
همچنین اتریوم به شما اجازه میدهد توکن های دیجیتالی ایجاد کنید(توکن به کالای تایید شده،قابل مبادله به ارز ،حواله طلاو ...گفته می شود)
تفاوت های فرعــــــــی بین اتریوم و بیت کوین از نگــــــــــاه رازی افـــــــــــــــــزار سیســــــــــــــــــــتم ...
- اتریوم زمان بلاکش بین 15-14 ثانیه زمان میبرد ولی بیت کوین حدود 10 دقیقه زمان بلاکش میباشد بنابراین تراکنش های اتریوم سریع تر است.
- مدل اقتصادی اتریوم و بیت کوین متفاوت است ،بلاک های پاداش بیت کوین هر 4 سال یک بار تقسیم میشود ولی در اتریوم هر سال تقسیم می شود.
- روش های محاســـــــــــبه کارمزد تراکنش های اتریوم و بیت کوین :در اتریوم نسبت به پیچیدگی محاسباتی ،پهنای باند ، فضای ذخیره سازی حساب میشود امــــــا در بیت کوین فقط نسبت به اندازه و زمان مورد نظر محاسبه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *