فیلترشکن ها باشند یا نباشند!
 
در هر کشــــــــــــوری با توجه به شرایط داخلی آن جامعه ،قوانین عرفی و رسمی خود یک سری محدویت ها برای استفاده افراد آن جامعه از اینترنت و استفاده از دنیای مجازی دارند. با رازی افـــــــــــــزار سیستم همراه باشید تا در ادامه به صورت مختصر در مورد فیلترینگ بدانیم.
موضوع مربوط به فیلترینگ بیشتر مسائل سیاسی و امنیتی و اخلاقی یک جامعه را در بر می گیرد.
از دید اخلاقی استفاده از اینترنت با توجه به نیاز فردی افراد و گروه سنی انها باید کنترل شده باشد . مسائل سیــــــــــــــــــاسی آن نیز مربوط به حفظ اطلاعات بنیادی یک کشور است که یک دلیل امنیتی برای سانسور ،حفظ همین اطلاعــــــــــــات می باشد.
موضوع فیلترینگ و میزان استفاده از آن در کشور های توسعه یافته و در حال توسعه متفاوت است .برخی کشور های توسعه یافته سانسور و فیلترینگ را مغایر با آزادی و حقوق فردی افراد می دانند .
در یک دیدگاه کلی نمیتوان با قاطعیت وجود یا عدم وجود فیلترینگ را پذیرفت بنابراین بهتر است یک راه حل اصولی و اخلاقی برای این موضوع پیدا کرد مثلا کشور چین برای جلوگیری از فرصت تهدید یا خطر در این زمینه به بــــــــــــومی سازی شبکه های اجتماعی خود روی اورده است .

انواع فیـــــــــــــــــلترشکن ها:

فیلتر شکن ها بر حسب نوع فعالیت ،حامیان آن،و ... متفاوت است .حتی برخی فیلتر ها رایگان و برخی پولی می باشد .
فیلترشکن های رایگان نظیر سایفون -فری گیت-هات اسپات و ...هستند که معمولا با تغییر ip کاربران راه های مسدودی را دور می زنند و رایگان استفاده میکنند .
برخی دیگر نظیر tunnel -proxifier -, ... که ماهیانه مبلغی را از کاربران دریافت میکنند .مدت استفاده از ان ها از یک روز تا چند سال است .
این فیلتر شکن ها قابلیت اســـــــــــتفاده بر روی کامپیوتر و موبایل می باشد .
معایـــــــــــــب و مزایــــــــــــــا فیلتر شکن ها :
- مزیت این است که اغلب رایگان و ارزان هستند .
- برخی محدودیت های منطقه ای و وبسایتی را از بین میبرند .
- IP شما را از بررسی های اساسی پنهان میکنند.
- معایب این است که تنها برای بررسی وبسایت ها مناسب است.
- IP واقعی شما را تشخیص میدهد.
- هر مرورگر باید به صورت انفرادی برای استفاده سرور پروکسی پیکربندی شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *